ROK SŁAWNYCH POLAKÓW

Rok 2022 jest Rokiem Marii Konopnickiej


Rok 2021 jest Rokiem Stanisława Lema


Rok 2020 jest Rokiem Bitwy Warszawskiej


Rok 2019 jest Rokiem Stanisława Moniuszki


Rok 2018 jest Rokiem Ireny Sendlerowej

– zdecydował Sejm RP, oddając w ten sposób
„HOŁD TEJ,
KTÓRA Z NAJWIĘKSZYM POŚWIĘCENIEM
DZIAŁAŁA NA RZECZ RATOWANIA DRUGIEGO CZŁOWIEKA”.



Rok 2017 – Rokiem Tadeusza Kościuszki

Zgodnie z tradycją powstał specjalny kącik poświęcony tej wspaniałej postaci.


Rok 2016 – Rokiem Henryka Sienkiewicza

W naszej szkole przygotowany został specjalny kącik poświęcony temu wybitnemu pisarzowi.

P1020955


Rok 2015 – Rokiem Jana Pawła II
Rok 2015 jest rokiem świętego Jana Pawła II, postaci tej nie musimy chyba nikomu przedstawiać.
W naszej szkole odbył się uroczysty apel związany z Ojcem Świętym. Stworzony został również specjalny punkt przypominający o tej wybitnej postaci.
20150929_08440620150929_084730


Rok 2014 – Rokiem Jana Karskiego

Sejm RP ustanowił 2014 Rokiem Jana Karskiego, by w ten sposób przypomnieć o polskim oficerze, kurierze
i Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata.
Jan Karski urodził się przed 100 laty, 24 czerwca 1914 roku w Łodzi jako Jan Romuald Kozielewski. Należy do najwybitniejszych polskich osobowości XX wieku. W czasie II Wojny Światowej, jako kurier, przekazywał informacje władz Polskiego Państwa Podziemnego do rządu polskiego na uchodźstwie w Londynie i aliantom.
W roku 1942 Karski przekazał rządom i władzom stojącym na czele państw alianckich szczegółowy raport zawierający planowaną zagładę Żydów przez niemieckiego okupanta. Dokument zawiera także dokładny opis Polskiego Państwa Podziemnego i zorganizowanego ruchu oporu przeciwko nazistowskiej okupacji. W ówczesnej Europie dokument taki stanowił zjawisko wyjątkowe.
Rok 2014 poświęcony jest także Oskarowi Kolbergowi – wybitnemu kompozytorowi i folkloryście. Uważał on, że zachowanie tradycji, stworzy fundament sprzyjający odrodzeniu Polski.

karski karski1


Rok 2013 – Rokiem Juliana Tuwima

Rok 2013 jest rokiem poety Juliana Tuwima. A także rokiem kompozytora Witolda Lutosławskiego i chemika Jana Czochralskiego. Skupmy się jednak na tym pierwszym, wybitnym poecie. W roku 2013 przypada sześćdziesiąta rocznica jego śmierci – zmarł 27 grudnia 1953 roku. W tym roku minie też sto lat od jego poetyckiego debiutu – publikacji wiersza “Prośba” w “Kurierze Warszawskim”.
“Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. (…) Poezja Juliana Tuwima jest jedną z najważniejszych w XX wieku propozycji uprawiania sztuki słowa. Bogata i różnorodna twórczość autora “Kwiatów polskich” stanowi żywotną i atrakcyjną propozycję dla odbiorców w każdym wieku. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, ogłasza rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima” – głosi tekst przyjętej w grudniu 2012 uchwały.

rok13_1 rok13


Rok 2012 – Rokiem Janusza Korczaka

    Rok 2012 został ustanowiony Rokiem Janusza Korczaka. W tym roku przypadają dwie ważne rocznice związane ze Starym Doktorem- 70. rocznica śmierci pedagoga oraz 100. rocznica założenia przed doktora Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie.
Urodził się jako Henryk Goldszmit. Pochodził z żydowskiej rodziny, jego ojciec bardzo dbał o polonizację swoich dzieci, by potem w przyszłości było im łatwiej. Jednak, gdy Korczak miał 12 lat, ojciec zwariował i na młodego chłopaka spadł obowiązek utrzymania rodziny. Zaczął więc udzielać korepetycji, imał sie różnych zajęć. Przełomowym momentem w jego życiu była śmierć babci. To wtedy skończył się dla niego czas dzieciństwa, do którego miał wrócić po studiach medycznych, gdy w 1912 roku założył Dom Sierot.
Dzieciaki go uwielbiały, on je kochał ponad życie. Swoim sierotom stworzył namiastkę normalnego życia, był z nimi do samego końca, gdy w 1942 roku wsiadł ze swoimi podopiecznymi do pociągu do Treblinki.
Altruista, działacz społeczny, pediatra, radiowiec, literat, człowiek, który poza dziećmi nie widział świata, ale z drugiej strony był osobą zamkniętą w sobie, introwertyczną i nieco chimeryczną, ale również samotną. Nie potrafił wejść w głębsze relacje z innymi ludźmi, uciekał do swojego świata marzeń, to mu dawało siłę.
„Nie ma dzieci – są ludzie; ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć. Pamiętaj, że my ich nie znamy” – mawiał Stary Doktor. W 2012 roku będziemy mieli okazję poznać je lepiej, bo Rok Korczakowski będzie również rokiem, w którym powinniśmy się pochylić nad prawami tych najmniejszych.

img_4485 img_4486


Rok 2011 – Rokiem Czesłwa Miłosza

    Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku twórczego Czesława Miłosza dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłosił rok 2011 Rokiem Czesława Miłosza.

W 2011 mija setna rocznica urodzin Czesława Miłosza. Urodzony w Szetejniach, w sercu litewskiego matecznika, wygnany stamtąd przez tragiczne wydarzenia XX wieku, mieszkał kolejno w Warszawie, Krakowie, Paryżu, Stanach Zjednoczonych, by u kresu stulecia powrócić do Polski.

Był nie tylko poetą, prozaikiem, tłumaczem, czytanym na całym świecie eseistą, ale także niezwykle wnikliwym obserwatorem i świadkiem epoki.

img_4450 img_4449


Rok 2010 – Rokiem Fryderyka Chopina

Rok 2010 został ogłoszony Rokiem Fryderyka Chopina. Z tej okazji w naszej szkole odbył się gminny konkurs wiedzy i plastyczny o Fryderyku Chopinie pod patronatem Wójta Gminy, pana Adama Jabłońskiego.
Wszystkie szkoły z naszej gminy wzięły udział w obydwu konkursach. Nad organizacją i przebiegiem czuwały panie Ewa Socha i Marta Jasik.

Emocji było wiele jak to na konkursach bywa!!! Nagrodzeni zostali najlepsi uczniowie (nagrody ufundował Pan Wójt Gminy), szkoły otrzymały dyplomy uczestnictwa, a opiekunowie podziękowania za udział w konkursie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA