Dzień Dziecka i spotkanie z ratownikiem medycznym

31.05.2019 r. naszą szkołę odwiedził Pan Piotr Burek – ratownik medyczny pracujący w Pogotowiu Ratunkowym w Radomiu. Na spotkaniu ratownik udzielał instruktażu oraz zademonstrował tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Pan ratownik uświadomił uczniom na czym polega jego praca.Jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Uświadomił uczniom, że pierwsze minuty udzielania pomocy ratują życie poszkodowanego. Przypomniał uczniom ważne telefony alarmowe.

       Ratownik pokazał uczniom jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem  uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Pan Piotr wyjaśnił, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Opowiedział uczniom, jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność.

          Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego.