Ważna informacja dla Rodziców

 

Szanowni Rodzice!

W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w Internecie w trosce o Państwa i nasze dzieci o zwrócenie szczególnej uwagi na poniższe informacje.

Szeroko propagowane informacje na temat niebezpiecznego dla życia i zdrowia dzieci i młodzieży zjawiska opisywanego jako Niebieski Wieloryb, spowodowały wiele emocji u rodziców, nauczycieli oraz zainteresowały dużo młodych osób.

Gry komputerowe to bardzo popularna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży. Gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Jednak nadmierne granie powoduje problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, zaniedbania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen. W skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do uzależnienia.

Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest użycie siły.

Dla najmłodszych jak i starszych dzieci kontakt z pornografią, czy brutalną przemocą, jaką można bez większego problemu znaleźć w sieci, może być szokiem, z którym trudno jest im sobie poradzić. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby z jednej strony chronić dzieci przed takimi sytuacjami, a z drugiej odpowiednio na nie reagować.

ZADBAJCIE O BEZPIECZEŃSTWO WASZEGO DZIECKA!

  1. Określ zasady dotyczące czasu, jaki Twoje dziecko może przeznaczyć na gry komputerowe.

  2. Zadbaj o to, by dziecko nie grało codziennie.

  3. Zainteresuj się, w co gra Twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.

  4. Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku.

  5. Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.

  6. Upewnij się, że Twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.

  7. Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera Twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji.

W celu uzyskania porad i wskazówek jesteśmy do Państwa dyspozycji w szkole. Dokładamy wszelkich starań, żeby uświadamiać dzieci na temat zagrożeń płynących z Internetu. Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.psp.klonowek.pl zakładka CYBERPRZEMOC.

Nasze starania nie przyniosą żadnego rezultatu jeżeli Rodzic w domu nie zadba o bezpieczeństwo swojej pociechy w sieci.

Możecie Państwo również w celu uzyskania porad i wskazówek dzwonić bezpłatnie i anonimowo pod numer telefonu 800 100 100.

Nie zapominajmy, że problemy dzieci i młodzieży, mimo że dla nas dorosłych wydają się błahe i nieistotne, dla dzieci mogą być bardzo poważne, niekiedy wydają się być sytuacją bez wyjścia.

                                                                                                                                    Z poważaniem

Dyrektor i Pracownicy Szkoły